AIMS POWER PWRI150048S 1500 WATT 48 VOLT PURE SINE INVERTER
HOME / AIMS POWER PWRI150048S 1500 WATT 48 VOLT PURE SINE INVERTER
Latest Insights
Pure sine inverter with lithium battery
Read More Download files
Battery inverter to 220v pure sine wave
1500W 220V DC to AC Pure Sine Wave Inverter, 92% efficient, for 12V, 24V, 48V battery systems with lead-acid or lithium battery, CE certified with 1 year warranty. This 1500W Inverter can reeverse the DC power from the battery into 220V AC power.
Read More Download files
48 to 60v to 220v universal inverter
Dual voltage universal intelligent inverter, high compatibility and no interference Parameter: Peak Power:4000W/5000W Rated power 2000W/2500W Size:32*15*7cm Weight:2.2KG Input voltage: 12V and 24V universal models / 48V and 60V universal models Output Voltage: 220V±5% Output waveform: modified sine wave
Solar power 36v inverter
Solar power 36v inverter
Photovoltaic 10 watt inverter
Photovoltaic 10 watt inverter
Growatt 10kW Grid-Tie Inverter offers robust reliability for seamless integration into solar power systems, ensuring efficient and consistent energy conversion.
Photovoltaic power inverter outdoor
12v power supply to 220v inverter
If you're in need of a 220V power supply but only have a 12V DC source, building a transformer-based inverter can be a cost-effective solution. In this blog post, we will guide you through the process of creating a transformer-based inverter that can convert 12V DC to a 220V AC power supply.
Outdoor power supply that can be connected to a water pump inverter
High output power inverter
High output power inverter
PV inverter 0 power output
PV inverter 0 power output
6 volt small solar power system
The Mini Solar System (6V/9V/12V, 10W/15W) is a portable and compact solar panel designed for small-scale power generation. It's ideal for charging batteries, powering small electronics, or as an educational tool for learning about solar energy.